Thursday, March 30, 2017

ৰস ৰচনা


মাই ডিয়েৰ জ্যোতিপ্ৰছাদ ,

            নমস্কাৰ দেই !  ভালে আছেনে ?  বহুদিন আপোনাৰ একো আপডেট পোৱা নাই । ফেচবুকত সোমোৱা নাই নেকি আপুনি । কিযে আউটডেটেদ মানুহ নহয় আপুনি , ফেচবুক একাউণ্ট নাই , মোবাইলত হোৱাট্ছআপ নাই । এনেকৈ মানুহ থাকে নেকি ? কেনেকৈযে জীয়াই আছে আপুনিহে জানে দেই । ইমান আউট্ডেটেদ হৈ থাকিলে আপোনাক মানুহে দেখোন পাহৰিয়েই যাব ।
  
 আজিকালি আৰু আগৰদিন নাই নহয় । মোৰে ভাৰতৰে চিৰ সুন্দৰ সংস্কৃতি গানটো গাই আপুনি যদি ফেচবুক লাইভ এটা নিদিয়ে , কোনেনো ক'ব সেইয়া চিৰ সুন্দৰ সংস্কৃতি বুলি । ফেচবুক লাইভত যদি আপোনাৰ মিনিমাম এশটা লাইক , পঞ্চাছটামান লভ আৰু দহটামান শ্বেয়াৰ নাথাকে , এইটো গীত কেনেকৈ বাৰু সংস্কৃতিৰ পাৰ্ট হ'ব পাৰে । আপুনি যে আগতে কৈছিল লুইতৰ পানী যাবি অ' বৈ  , এনেকৈ কেনেকৈ বৈ যাব । বাৰু বৈ গ'লেই যেনিবা , ইনস্তাগ্ৰামত পানী বৈ যোৱা ফটো এখন নিদিলে , মানুহে কেনেকৈ গম পাব । আৰু মানুহে যদি ফটো নেদেখে , লাইক নকৰে, শ্বেয়াৰ নকৰে , লুইতৰ পানী বৈ যোৱা কি , নমামী ব্ৰহ্মপুত্ৰ গালেও লাভ নাই  ।  

কিছুমান কথা আপুনি ভুলকৈ গাই থৈ গ'ল যেন লাগিছে , ড'ণ্ট মাইণ্ড দেই । মোৰে জীৱনৰে সখা কৃষ্ণ ! এতিয়া মানুহৰ সখা কৃষ্ণ হ'ব পাৰে নেকি ? এতিয়াৰ সখা কৃষ্ণ হৈছে স্মাৰ্টফোন আৰু 4জি নেটৱৰ্ক । আপুনিনো কি বুজিব , আপুনিযে আউটডেটেড মানুহ । আজিকালি কৃষ্ণ তৃষ্ণ সখি নেকি , মোবাইল আৰু ইণ্টাৰনেটতোহে নিজৰ পৰিয়ালৰ মানুহৰ নিচিনা । বাকী কোনেও নুখুৱাই , মোবাইলেহে খুৱাব । আপুনিযে একো নাজানেদেই । 

আৰু অপোনাৰ জুনিয়ৰযে , ৰাভা , তেওঁ আৰু এখোপ চৰা। তেওঁ বোলে বাৰাণসীগৈ তাণ্ডৱ নৃত্য নাচি সকলোকে অবাক কৰি দিছিল । পিছে লাভ নাই । কেনেকুৱা মানুহ চাওঁকচোন , ইমান দূৰ যোৱা মানুহ এজনে অন্তত প্ৰত্যেকটো স্টপেজতে এটাকৈ আপডেট নিদিলেও , তাণ্ডৱ নৃত্যটো লাইভ দিব লাগিছিল । কম ছে কম চেল্ফী এটাটো দিব লাগিছিল । কিযে হ'ব । আপোনালোকে আছামখন আউটডেটেদ কৰি দিলে দেই । 

এটা কথা কওঁকচোন , "তই কৰিব লাগিব অগ্নিস্নান , সাজু সাজু হ নৱজোৱান " বুলি গান গালেই নৱজোৱান সাজু হ'ব নেকি ? কিযে এক্সপেক্ট কৰে নহয় আপুনি । এটা হোৱাট্ছআপ  গ্ৰুপত মেছেজ ফৰৱাৰ্ড কৰা নাই , এটাও পোষ্ট কৰা নাই , এটাও ইভেণ্ট ক্ৰিয়েট কৰা নাই , নৱজোৱান ক'ৰ পৰা সাজু হ'ব বাৰু ।  আপুনি ইমান গান ৰচিলে, সুৰ দিলে , আগৰ দিনত বুলি চলি গ'ল আৰু । অপোনাৰ লাক ভাল আছিল । এতিয়াৰ দিনত "অ আমাৰ গাওঁ"  অবুলি চিঞঁৰি চিঞঁৰি গালেও লাভ নাই । আপুনি যদি গানটো গাই টিভিৰ প্ৰাইমটাইমত বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে আপুনি পাছ পৰি থাকিব । বিতৰ্কৰ নিচিনা এটা আৰ্ট নজনাকৈ আপুনিযে কেনেকৈ চলি আছে ক'ব নোৱাৰে দেই ।

এতিয়াও বাৰু বৰ দেৰি হোৱা নাই মাই ডিয়েৰ জ্যোতিপ্ৰছাদ , সোনকালে এটা স্মাৰ্টফোন লওঁক , ৰাভাকো এটা কিনি ল'বলৈ কওঁক । ফ্ৰী 4জি ছিম এখন লৈ আৰম্ভ কৰক আকৌ বিপ্লৱ , তেতিয়াহে যদি কিবা আলপ উন্নতি কৰিব পাৰে আমাৰ আছামৰ ।

বাৰু আজিলৈ আহো, হোৱাট্ছআপত পিঙ কৰিব বুলি আশা থাকিল ।

বাই বাই ।

ইতি ,
খাটি অছমীয়া 




No comments:

Post a Comment